Oyun Terapisi - Sekoya Çocuk Merkezi

Oyun Terapisi

oyun terapisi

Kuşlar uçar, balıklar yüzer ve çocuklar oynar.

Oyun terapisi, çocuk (veya herhangi bir yaştan insan) ile oyun terapisini gerçekleştirmek için gerekli eğitimleri almış uzman kişinin (oyun terapisti) arasındaki dinamik ve terapötik ilişkidir. Terapist, çocuğun (ya da herhangi yaştan bir insanın) en iyi şekilde büyümesinin ve gelişmesinin sağlanabilmesi için, gerekli oyun materyallerini tedarik ederek oyun boyunca kendisi ifade edip, kişiliği ve psikolojik süreçleri ile ilgili farkındalığını arttırabileceği bir ilişki ortamı oluşturur.

Bu oyun terapisinin aşağı yukarı bütün kaynaklarda bu şekilde tanımı… Peki yukarıda yazılan bu uzun ve karmaşık cümle ne anlama geliyor? Oyun terapisi yetişkin psikoterapisinin çocuklar için şekillendirilmiş halidir. Süreç oyunun ardında devam etse de yetişkin psikoterapisi kadar etkili, gerçek, yorucu ve ciddi bir süreçtir. Çocukların duygu, düşünce ve davranış boyutlarında zorlanmalar yaşadığı hemen hemen her konuda onlara sağlanan kanıta dayalı, etkili ve etik psikolojik müdahaledir. Oyun terapisinin amacı çocuğun ve ailenin yaşam kalitesinde ihtiyaç duyulan artışı sağlamak, sağlıklı bir terapötik ilişki sonrasında ailenin ve çocuğun uzman yardımına ihtiyaç duymadan bağımsız yaşantılarına dönmeleri için destek sunmaktır.

Oyun çocuklar için gerçek hayatın provasıdır.

Oyun terapisi yapılandırılmış etkinliklerle devam ettirilebiliyor, terapistin yaratıcılığı ile teknikler kullanılıyor olsa da genel olarak oyun odası adı verilen, çocuklar için düzenlenmiş bir ortamda gerçekleşir. İçerisinde çocuğun zorlanmadan ulaşabileceği sanat malzemeleri, kuklalar, günlük yaşamı yansıtan oyuncaklar, aile figürleri, agresyonu işlemleyebileceği agresif figürler bulunur. Oyun odasındaki hiçbir oyuncak oraya rastgele yerleştirilmez. Oyuncaklar toplanmış değil seçilmiştir. Her biri belirli bir işleve hizmet eder. Bununla beraber şu asla unutulmamalıdır: Oyun odası ne kadar iyi düzenlenmiş olsa da iyileşme sürecinin asıl kaynağı çocuk ve terapist arasındaki ilişkinin niteliğidir.

Tohumlara daha hızlı büyümeleri için bağıramazsınız.

Oyun terapisi bütün terapötik müdahaleler gibi zamana ihtiyaç duyar. Terapistle çocuğun arasındaki etik ilkelere dayalı güven ilişkisi, aile ve çevre iş birliği, çocuğun ilk başta terapiye başlama nedeni, çocuğun kişiliği, gelişimsel süreci gibi birçok faktör bu süreci etkiler. Her danışan kendi içsel sürecini yaşar. Terapist ve aile bu sürece saygı göstermeli ve çocuğun ihtiyacı olan zamanı ona tanımalıdır.

Oyunun Doğası:

  • Oyunun, kendi doğasına rağmen bilinçli ve bilinçsiz ama kesin amaçları vardır.
  • Çocuklar için gerçek hayatın provasıdır.
  • Oyun dış ödüllere bağlı olmaksızın gerçekleşir.
  • Oyuncaklar çocuğun kelimeleri, oyun ise çocuğun dilidir.
    Çocuk ve Ergen Psikoloğu- Aile Danışmanı- Oyun Terapisti

    Özge Kara – Çocuk ve Ergen Psikoloğu- Aile Danışmanı- Oyun Terapisti

Diğer Hizmetlerimiz

Özel Eğitim
Ön Başvuru Formu
İnsan Kaynakları

Desteğe İhtiyacınız Var mı?

Bize ulaşarak destek alın.

İsim (*)

Telefon (*)

E-Posta (*)

İlgili Hizmet

Mesajınız