Floortime Terapisi - Sekoya Çocuk Merkezi

Floortime Terapisi

floortime terapi

Floortime Terapisi; gelişimsel olarak zorluk yaşayan, içe dönük yapıda olan ve sosyallik problemleri yaşayan, iletişim ve dil problemi yaşayan, otistik spektrum bozukluğu, down sendromu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi gelişimsel farklılığı olan, çocuklar ve onların aileleri için geliştirilmiş DIR Modeli’nin temelini oluşturan bir programdır.

DIR Modeli Devolopmental (Gelişim);

9 Gelişim basamağına ayrılan fonksiyonel duygusal gelişim basamaklarındaki düzeyi incelenir.

Individual Difference (Bireysel Farklılıklar);

Her çocuğun fizyolojik, nörolojik, psikolojik özellikleri ve duyusal işlemleme farklılıkları incelenip bireysel profili çıkartılır.

Relationship Based Approach (İlişki Temelli Yaklaşım);

Çocuğun diğer kişilerle kurduğu ilişkinin özellikleri ve edindiği deneyimlerle organize olup sosyal duygusal gelişimi desteklenir. Yukarıda açıklanan 3 tanımlama üzerine kurulmuş çocuğun 6 gelişimsel alanına ve bireysel işlev profiline uygun gelişimini en iyi şekilde destekleyen, karşılıklı aktif ilişkilere bağlı olarak bir midahale programı oluşturmaktadır. DIR eğitim modeli çoğunlukla oyun terapi ile karıştırılsa da ikisini ayıran çok önemli farklar vardır. Oyun Terapisi travmatik bir durum yaşamış (boşanma, kayıp, taciz, yeni kardeş vb. ) çocuklara yetkili sertifikalandırılmış sadece psikologlar tarafından uygulanan bir psikoterapi yöntemidir.

DIR Floortime Terapisi ise gelişimsel seviyesini temel alarak duygusal ve sosyal açıdan anlamlı öğrenme etkileşimlerine odaklanır ve çocuğun bulunduğu gelişim düzeyini bir üst basamağa çıkarmak için desteklenmesini içerir ve ICDL tarafından sertifiklandırılmış uzmanlar tarafından uygulanır. DIR programının diğer bileşenleri yarı yapılandırılmış problem çözme aktiviteleri, konuşma terapisi, ergoterapi, arkadaşlarla oyun fırsatları gibi aktiviteleri içerebilir.

DIR Floortime Modeli çocuğun çevresiyle sıcak ve yakın bir şekilde iletişim kurmasına, duygusal jest ve kelimeler kullanarak anlamlı diyalog yürütmesine, empati ve soyut mantığın yüksek seviyelerinde düşünmesine yardımcı olur.

 

Büşra Sarıpınar Özel Eğitim Alanı Öğretmeni ve floortime uygulayıcısı

Büşra Sarıpınar Özel Eğitim Alanı Öğretmeni ve floortime uygulayıcısı

Diğer Hizmetlerimiz

Özel Eğitim
Oyun Terapisi
Ön Başvuru Formu

Desteğe İhtiyacınız Var mı?

Bize ulaşarak destek alın.

İsim (*)

Telefon (*)

E-Posta (*)

İlgili Hizmet

Mesajınız